Co bych udělala jinak, kdybych znovu začínala s květinovou farmou?

14.03.2024

5 tipů pro snadnější začátek nového květinového farmáře. Co bych dneska udělala jinak než před těmi 7 lety, kdy jsem se do toho vrhla po hlavě. To jsem vám sepsala do pár odstavců.


  • Tip č. 1: Zkušební rok

Rozhodli jste se, že se vrhnete po hlavě do farmaření? Doporučuji vám, ať si to prvně zkusíte nanečisto a v malém. Možná zjistíte, že to není to, co jste si v hlavě vysnili. Také je fajn to zjistit ještě před tím, než v tom budete nejen vy, ale i celá vaše rodina.

Založte si zkušební záhony, čtěte knihy, blogy a nabídněte svoji pomoc okolní farmě výměnou za informace a vaše vzdělání. Budete se lehce a rychle učit, aniž by na vás ležel tlak nutnosti se hned uživit květinovým farmařením. Vypěstované květiny pozorujte a darujte svému okolí. Hodně testujte, nedoporučuji vám však začít ve velkém prodávat, když nemáte květiny osahané. Každý se učí, myslete však na to, že nechcete dělat nevědomky lokálním květinám špatné jméno.

Fotka: Taková nostalgie. Můj první rok farmaření (2017), vlastně většina věcí, které na fotce vidíte jsou jedna chyba za druhou. Nastýlání senem (vítej plevel),  úplně špatná mulčovací folie (ano všechnu jsem vyhodila a hodiny ji vybírala na podzim) a mohla bych pokračovat dále. Ale tolik radosti mi to tehdy přineslo.

  • Tip č. 2: Učte se od jiných

Květinové farmaření je soubor spousty a spousty věcí v jednom. Není to jen o pěstování, ale i o floristice, zemědělství, marketingu, komunikaci a spoustě dalších schopností. Na floristiku doporučuji opravdu plnohodnotný floristický kurz, třeba rovnou i se základy svatební floristiky. Mějte na paměti, že práce s dovozovými květy je poněkud odlišná od těch lokálně pěstovaných. Základy tak získáte s těmi dovozovými a lokální jsou nástavba. Zvolte tak oba typy, jeden bez druhého bude nedostatečný.

Můžu doporučit kurz od Pavlíny Vítkové z Flower academy a svatební kurz od Jany Pospíškové ze Znojma (květinová farma Řezanka). Janča je dlouholetá farmářka a na svatební floristiku z lokálních květin se zaměřuje už dlouho, odpoví vám na všechny vaše otázky. Kurzy na pár hodin nejsou dostatečné, jedná se o látku na několik dní, za dvě hodiny vás nikdo vše nenaučí.

Také se nyní rozšířily online kurzy na různá témata. Nedám vám konkrétní tip. Hledejte si takový, který vám obsahem sedne a přitom nebude pro hobby zahrádkáře. Dejte na různé recenze, a taky zda se vám líbí finální výsledky ve formě kytic.

Fotky z vizity Výkvětu na farmě Green Decor: Lamya zrovna obhlíží stínoviště nové sadby. Dále vidíte záhony letniček. Vizity Výkvětu probíhají celý rok, můžete tak vidět farmy v různých fázích roku. Vizity jsou největší hodnotou, protože si zde sdílíme svoje tipy a triky.

  • Tip č. 3 Neplýtvejte zdroji

Tento bod souvisí s tím předešlým. Slovo zdroje se dnes používá hojně. Jsou tím myšleny hmotné i nehmotné věci. Já tím myslím především vaši energii, čas a pak i finance. Proto doporučuji, využijte všechny dostupné informace, protože už je někdo vymyslel a ověřil. Vy tak už jen zkopírujete ten úspěšný výsledek. Pustit se do všeho stylem pokus omyl vám příliš nedoporučuji. I když budete využívat cizí postupy, časem si je upravíte k obrazu svému, ale kolo vynalézat nemusíte.

Fotky z mojí farmy na podzim 2023. Dokonalé záhony jsou někdy jen dílem šikovné fotografky. Druhá fotka je jen krásný plevel. Nesmutněte, že se vám něco nepovedlo. Mě se něco nevyvede každý týden, poučte se z toho a hoďte to za hlavu, případně na kompost.

  • Tip č. 4 Kam jdete, a co od toho chcete?

Tak jednoduché. Proč chcete farmu, jak dlouho to chcete dělat, jakým způsobem? Co kdyby to nevyšlo, máte zadní vrátka? Vzdělávejte se nejen v květinách. Využívejte různé podnikatelské přednášky, případně MAS (místní akční skupiny) ve vašem okolí. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit, a s kým se seznámíte. Stanovujte si cíle, ale plňte si i své sny a odměňujte se. A taky pokud chcete pěstovat ekologicky přijdete se do platformy Výkvět (https://vykvet.org/). Na vizitách se inspirujte u ostatních a ujasníte si která cesta bude pro vás ta nejlepší.

A co vy? Kam jdete? Taky chcete pěstovat jen všechny květiny světa jako já?

  • Tip č. 5 Investice do dlouhodobých rostlin

Jste rozhodnutí, že do toho půjdete? Doporučuji vám investovat do dlouhodobě rostoucích věcí, kterým trvá roky než vám začnou vydělávat. Za tu dobu se vám nabalí zákazníci a tyto květiny vám začnou dávat svůj výnos. Mezi tyto rostliny počítám pivoňky, okrasné keře, růže, cibuloviny (pozor, tulipány sem nepočítáme) a trvalky. Trvalky můžete klidně začít ze semínek a postupně si je namnožit.

Často si nadávám, že jsem na začátku nekoupila více pivoněk, nyní bych sklízela náruče květů. Tehdy mi to přišly tak velké peníze, že jsem byla opatrná.

Čemeřicová láska, skvělá květina, ale jen pro některé zahrady. Nenechte se strhnout výhodnou nabídkou a pěstujete jen ty květiny u kterých víte, že se jim bude u vás dařit. Pěstovat v močálu skalničky prostě nepůjde. Využijte vaše zahradní podmínky pro sebe a budete tak jedineční a originální. A hlavně to půjde snadněji.


Tak třeba se uvidíme na některém kurzu na farmě, nebo na vizitě Výkvětu! Případně pokud máte tip na blog, který bych měla sepsat, klidně mi napište na instagram (zahradni_kviti_brno), nebo email (zahradnikviti@gmail.com).