Čemeřice a jejich využití k řezu

14.02.2023

Tyto jarní krásky jsou na zahradách nepřekonatelné, tedy alespoň pro mě. Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších květin. Je skvělá pro hmyz a rozzáří stinné kouty zahrady. My se ale podíváme na jejich využití pro floristické účely.

Nejlepší stanoviště

Mně se osvědčilo pěstování pod listnatými stromy, a to protože:

  • Na jaře mohou rostlinky plně využít jarní slunce, protože stromy nejsou olistěné.

  • V létě pak koruny poskytují stín a udržují relativní chlad.

  • Na podzim opadané listí vytvoří mulč a poskytne tak ochranu na zimu, i budoucí kompost na další sezónu.

  • Mají rády vlhko, vyberte proto pečlivě jejich stanoviště.

Kde čemeřici sehnat?

Pokud vám nesejde na barvě a druhu, poptejte semenáčky v zahradnických skupinách. V případě, že se rostlině na místě daří, sama se dobře vysemeňuje do okolí. Nákup osiva a vypěstování čemeřic od semínka nedoporučuji. Jedná se o velmi zdlouhavý a náročný proces s nejistým výsledkem.

Nejsnadnější je nákup sazenice. V jarních měsících se koná i pár čemeřicových výstav. Například ve Ctěnicích jsou k prodeji vzácnější a jedinečné semenáčky ze zahraničí. Využít můžete i různé e-shopy, či přímo zahradnická centra či květinářství.

Kde čemeřice koupit?

Pane bože, proč je to tak drahý!?

No ano, proč? Sazenice čemeřic se prodávají kvetoucí, abyste věděli, jak vypadá, a mohli si vybrat nejen podle obrázku. A vypěstovat statnou čemeřici s několika květy trvá několik let. Připočtěte si třeba patent na danou odrůdu, práci a péči zahradníků, skleníky, další položky jako substrát, cedulky, obaly atd. A tak se můžeme vyšplhat na několik stovek, u těch vzácných a nově vyšlechtěných i tisíc.

Odrůdy k řezu

V tomto případě je to jen na vás, které si vyberete. K řezu není vhodná Helleborus niger, protože je příliš nízká. Já pěstuji hlavně Helleborus orientalis, Helleborus foetidus a pár dalších, které se mi povedlo někde zakoupit. Vybírám si podle postavení květu na stonku, jeho délky a samozřejmě barvy květu.


Ta bílá je nejhezčí, ale kdy ji ustřihnu?

Barevnost a doba střihu spolu velmi úzce souvisí. A asi vás trochu zklamu. Aby čemeřice ve váze vydržely, musí se stříhat odkvetlé, a ty odkvetlé už své živé barvy trochu pozbyly. Bílé se zbarví do zelena, jasně vínové do fialové, růžové jsou s nádechem zelené i vínové.

Pokud ustřihnete nedozrálou čemeřici, ve váze uvadne za pár hodin. A ani všechny triky, které najdete na internetu, nepomůžou. Vyzkoušela jsme úplně všechno. Jediná záruka je ustřihnutí stopky s odkvetlými květy. Potíž trošku je, že květy se na stonku otevírají postupně, musíte tedy vydržet, až bude i ten poslední květ otevřený a částečně opylený hmyzem.


Čemeřice tedy kvetou už od března, k řezu jsou však vhodné, až tak ke konci dubna, kdy je vyšší aktivita hmyzu, který květy rychleji opyluje. Ty odkvétají, vytvářejí v semenících semena, a přesně v této době nemusíte mít obavy z vadnutí.

Květy řežu u země, stopky rozříznu nožem odspodu cca 8 cm dlouhým řezem napůl (šikmý střih není pro hydrataci nedostatečný). Vložím do plného kyblíku vody, hydratuji několik hodin. Až poté s květy pracuji, nebo je prodám do květinářství.

Čemeřice jsou jedovaté, nedávejte je tak na dorty, a pokud jste na mízy rostlin citliví, pracujte v rukavicích a s dlouhým rukávem, mohou způsobovat svědění a vyrážku na kůži. V případě, že by vám zbyly neprodané květy, usušte je. Zachovají si svoji barvu a jsou krásné.

nedostatečně odkvetlá k řezu

ideální k řezu, semeník je plně vyvinutý

Škůdci, nemoci a péče.

Občas mají čemeřice mšice (prý je to nadbytkem dusíku v půdě). Neřeším to, tyto květy nestříhám a nechám je na rostlině. Někdy se vyskytnou černé fleky na listech. Jde o černou skvrnitost. Pokud se mi na listech něco nezdá, ustřihnu ho a spálím. Nikdy tyto listy nedávejte na kompost, aby se choroba nešířila.

Třeba v Anglii je zvykem brzy na jaře, ještě před kvetením, ostříhat všechny listy. Květy pak v zahradě pěkně vyniknou a po odkvětu rostlině vyrostou listy nové. Je to také prevence před přenosem právě skvrnitosti. Já stříhám třeba jen každý třetí list, aby nebyl porost příliš hustý. Nemoci u sebe nepozoruji, jen mechanická poškození od zvěře. A teď ta skvělá věc. Čemeřice jsou jedovaté a veškerá zvěř je nechává na pokoji a neničí je.

Doufám, že jsem vás přesvědčila a pár rostlin si pořídíte. Pokud jste farmář, vyzkoušejte pouze pár rostlin, zda se jim bude u vás dařit, a až pak to zkuste ve větším. 

Napsala: Montana Melicharová, Zahradní kvítí

Autoři fotek: Lucie Černochová, David Poul